Aizvērt logu
Eksportēt PDF
Kopēt URL

Aizvērt

Esiet sveicināti vasarā, kas, cerams, būs pilnā plaukumā! Tavā e-pastā “Trendbox” – tavs ceļvedis digitālajos labirintos.

2015/06Kampaņu efektivitāte ir viens no karstākajiem jautājumiem teju ikvienam profesionālim, tāpēc šoreiz šo jautājumu apskatām no dažādiem skatupunktiem. Aicinām ieklausīties industrijas ekspertu viedoklī par to, kā uzlabot interneta reklāmas banneru rezultātus.

Kamēr Latvijā trūkst pilnvērtīgu komunikācijas kanālu atdeves jeb ROI pētījumu, tikmēr mums vien būs jāpaļaujas uz starptautiskajiem datiem. Pēdējā laikā tendences rāda, ka e pasta mārketingam ir stabili un augoši efektivitātes rezultāti. Tomēr arī tam ir savi priekšnoteikumi, kas jāievēro – lasi plašāk rakstā “Profesionāļi: e-pasta mārketings ģenerē vidēji 23% pirkumu”.


Vienlaikus efektivitāte ir cieši saistīta ar auditoriju, uz ko ir vērsta kampaņa. Parasti esam raduši domāt par ekonomiski aktīvo auditoriju kā vissvarīgāko, tomēr ir produkti, kas adresēti tieši bērnu un jauniešu auditorijai. Kopš šā gada janvāra “gemiusAudience” pētījumā ir ietverta vecuma grupa no septiņiem gadiem, kas ļaus daudz labāk izprast šīs auditorijas mediju lietošanas ieradumus. Tāpēc arī “Trendbox” šoreiz pievēršas bērnu un jauniešu auditorijas komunikācijas specifikai.


Interesanti, ka jauniešu auditorija iemieso tās tendences, ko izteikušas dažādas pasaules mēroga pētījumu firmas, analizējot vispārējo mediju patēriņu. Proti, internetu lieto aizvien vairāk un ilgāk, pat televīzijas kanāli ir sākuši uz to reaģēt, piedāvājot savu saturu straumēt. Tādēļ ir vērts aizdomāties, vai reklāma ir tur, kur ir auditorija un skatījumi?


Noslēgumā mazliet kārdināsim ar prestižāko pasaules radošuma festivālu, proti, “Kannu Lauvām” (vēl var pagūt pieteikties!)


Veiksmīgu ideju piepildīšanos vēlot,
Andis Kulinskis

Pasaules tendences – nauda turpina sekot skatījumiem

Patērētāji aizvien vairāk un vairāk laika pavada internetā, tādēļ tirgus izpētes firma “Forrester” prognozē – jau 2016.gadā ASV interneta reklāmās tiks investēti lielāki līdzekļi nekā televīzijā. Pēc kompānijas aprēķiniem, tiešsaistes reklāmu īpatsvars, salīdzinot ar TV, ik gadu palielinās par vidēji 13%, tādēļ 2019.gadā investīcijas tajā sasniegs vairāk nekā 100 miljardus ASV dolāru (~93 miljardi eiro).


“Forrester” secina: pēdējo piecu gadu laikā būtiski pieaudzis internetā pavadītais laiks – aptaujātie no visiem iespējamiem medijiem ik nedēļas 52% sava laika velta tieši internetam, kamēr TV tiek veltīti vien 32% laika.


Pieprasījums pēc tiešsaistes materiāliem aizvien palielinās, tādēļ tādi mediji kā “Youtube”, “Spotify” vai tiešsaistes kinoteātris “megogo.net” turpina augt un attīstīties, savukārt televīzijas kanāliem aizvien vairāk jāsāk domāt par to saturu pieejamību tiešsaistē. Ne velti, kanāls “HBO” ir paziņojis, ka sākot no šā gada aprīļa savus produktus – seriālus, šovus un filmas – piedāvās abonentiem straumēšanai tiešsaistē.
Kā uzlabot interneta reklāmas banneru efektivitāti?

Interneta reklāmas banneru efektivitāti var vērtēt un pat palielināt dažādi. Jāpārdomā gan izvietojums, gan dizains, gan tas, kā kopumā analizējam kampaņas rezultātus. Reizēm patiesi laba rezultāta sasniegšanai ir jāatkāpjas no standarta metrikām un jāanalizē dziļāk.

Kā norāda viens no nozares ekspertiem, “MediaCom” Digitālās nodaļas vadītājs Iļja Olijevskis, tad pēdējos gados aizvien skaļāk un biežāk tiek runāts par tiešsaites banneru izvietojuma efektivitāti atkarībā no tā, vai attiecīgais banneris ir redzams uzreiz ekrānā (inscreen) vai arī tas ir zemāk un lietotājs to nemaz nav pamanījis (below the fold).


“Pasaules tendences liecina, ka aizvien vairāk mediju aģentūras, plānojot kampaņas, pievērš uzmanību ne vien impresiju skaitam kā tādam, bet arī tam, vai interneta reklāmas banneris ir lietotāja redzeslokā, proti, inscreen,” sacīja Olijevskis.


Lai arī inscreen izvietojumi ir dārgāki nekā citas banneru pozīcijas interneta medijā, tomēr pēc eksperta domām, interneta reklāmas bannera inscreen pozīcija ir vērtīgāka “valūta” nekā vienkārši tikai ekspozīciju skaits. “Sevišķi svarīgi tas kļūst, ja banneris ir dinamisks un vēstījums sadalīts vairākos slaidos, jo šajā situācijā ir svarīgi saprast, cik daudz no ziņojama un cik ilgi šis ziņojums ir bijis redzams lietotājam,” skaidroja Olijevskis.


Olijevskis piebilst, ka inscreen definīcija (iAB) nosaka: kreatīvajam materiālam ir jābūt redzamam vismaz 50% vismaz vienu sekundi. Atgriežoties pie dinamiskajiem risinājumiem, tad jāatzīst, ka šī definīcija noteikti nav pilnīga, taču ir solis uz priekšu, lai nodrošinātu lielāku reklāmas redzamību un labākus rezultātus klientiem.


Pirmkārt, jānodrošina reklāmas redzamība, nākamais solis – panākt, lai reklāmas ziņa piesaista uzmanību un to ievēro. Banneru aklums rodas no pieraduma. Šo der atcerēties uzņēmumiem, kuri interneta reklāmas kampaņas veido regulāri un kuri banneros izmanto vienu un to pašu vizuālo risinājumu, tikai nomainot piedāvājumu. Pārsteidziet lietotājus – laiku pa laikam nomainiet vizuālo noformējumu.


Papildu iepriekš minētajam der paplašināt to rādītāju jeb metriku loku, ko izmantojam, lai vērtētu interneta banneru efektivitāti kopumā. Caurmērā biežāk skaitām klikšķu attiecību pret ekspozīcijām (CTR, %), kas, protams, palīdz novērtēt, vai reklāma ir pietiekami uzrunājoša.


Jāņem vērā, ka daļai interneta lietotāju ir citi ieradumi. Proti, ieraugot banneri viņi ne vienmēr uz to klikšķinās, pat tad, ja piedāvājums interesē, taču uzvirzīs kursoru uz bannera, lai iepazītos ar informāciju. “Piemēram, “dwell rate” ir rādītājs, kurš norāda, cik ilgi lietotājs ir turējis peles kursoru uz bannera. Tāpat lietderīgi izmantot “post view” vai “post click”, kas uzrāda lietotāju skaitu, kuri, ieraugot reklāmu, nenoklikšķināja uz to, bet nākamajās dienās iegāja klienta mājaslapā. Viss kopā tas dod krietni lielāku izpratni par kopējās kampaņas rezultātu,” skaidroja Olijevskis.


Vienlaikus nereti šādi tiek aizmirsts analizēt auditorijas mijiedarbību ar mājaslapu pēc tam, kad viņi ir tajā nonākuši. Cik daudz laika viņi tajā pavada, kādas darbības veic, vai veic pirkumus, pasūta pakalpojumu, utt., faktiski, tas nozīmē novērtēt reklāmas ietekmi uz biznesu. Tas savukārt palīdz saprast, vai jūsu reklāmu ir redzējusi īstā auditorija.


Attiecīgi – klikšķis uz bannera ir svarīgs (ja kampaņas mērķis ir iegūt auditoriju), taču krietni svarīgāk ir novērtēt kādas darbības veic lietotājs, kad tas ir nonācis mājaslapā un vai tās darbības atbilst iepriekš izvirzītajiem mērķiem.


Profesionāļi: e-pasta mārketings ģenerē vidēji 23% pirkumu

Mārketinga profesionāļi gadiem lauž šķēpus par to, kurš komunikācijas kanāls garantē vislielāko atdevi jeb ROI. Viedokļi ir dažādi, taču Latvijā nav veikti pētījumi par dažādu kanālu atdevi, tādēļ šoreiz nāksies paļauties uz starptautiskiem pētījumiem.

Lielākā daļa – 68% – uzņēmuma “Econsultancy” aptaujātie mārketinga profesionāļi (vairāk nekā 1100) atzinuši, ka, viņuprāt, e-pasta mārketinga atdeve ir laba un pat lieliska.Atbilstoši šai aptaujai, 2014.gadā e-pasta mārketinga efektivitāte ir sasniegusi un pat mazliet pārsniegusi SEO atdevi, kamēr sociālie mediji, ar kuriem allaž tiek saistītas augstas cerības, tiek vērtēti kā sestais efektīvākais digitālā mārketinga kanāls.


Pētījumā tiek lēsts, ka 2014.gadā vidēji 23% uzņēmuma pārdevumu ģenerēja tieši e pasta mārketings, kamēr katrs piektais aptaujātais uzskata, šis kanāls ģenerēja vismaz 30% pārdevumu.


Protams, rezultāts ir atkarīgs no kanāla efektīvas izmantošanas. Viens no pārbaudītiem veidiem, kā uzlabot šā kanāla ROI, ir iespējami plaši izmantot platformas funkcionalitāti. Tas ir, automatizēta izsūtīšana, e-pasta saturam jābūt personalizētam un vienlaikus dinamiskam, lai to varētu lasīt dažādos ekrānos.


Faktiski e-pasta mārketinga efektivitātes stūrakmens slēpjas ieguvumos, ko tas piedāvā adresātiem. ASV Tiešā mārketinga asociācija iedzīvotāju aptaujā noskaidrojusi, ka vairāk nekā 70% izmanto e pastā saņemtos atlaižu piedāvājumus un kuponus. Vēl 60% atzinuši, ka vienīgais iemesls, kādēļ viņi ir pierakstījušies dažādiem e-jaunumiem, ir šie īpašie piedāvājumi un akcijas.


Tāpat nevar noliegt, ka mārketinga speciālistiem e-pasta mārketings kā rīks šķiet pievilcīgs, jo šis ir viens no kanāliem, ko var kontrolēt un prognozēt. Ja SEO un sociālo mediju kampaņu rezultātus var ietekmēt šo kanālu īpašnieku (Google, Facebook, Twitter utt.) pēkšņi veiktās algoritma izmaiņas, tad e jaunumus ietekmē paši speciālisti, un kampaņas rezultāts lielā mērā būs atkarīgs no viņu prasmēm padarīt ziņu pievilcīgu patērētājiem.
Jauns mērķauditorijas segments – bērni un pusaudži: kā viņus efektīvāk uzrunāt?

Jaunums pētījumos! Tagad “gemiusAudience” pētījumā ir pieejami dati par interneta lietošanu jau no septiņu gadu vecuma. Kas ir bērnu un jauniešu būtiskākās uztveres atšķirības? Kā viņus uzrunāt efektīvāk? Lūk, piecas noderīgas galvenās tendences.


#1 Ikviens saturs sacenšas ar jebkuru citu saturu
Jaunie patērētāji neiebilst pret reklāmu, viņi drīzāk iebilst pret garlaicību. Tādēļ šīs auditorijas acīs jebkuram reklāmdevējam ir vienādas iespējas: vai nu viņš spēs piesaistīt uzmanību, vai gluži pretēji – uzreiz to zaudēs.


#2 Priekšplānā – video formāts
Jaunieši daudz izmanto mobilās viedierīces, jārēķinās, ka to ekrāni ir mazāki, arī burti un attēli ir salīdzinoši mazāki un grūtāk uztverami. Video problēmu atrisina, tādēļ nav brīnums, ka šī auditorija aizvien vairāk un vairāk patērē šo formātu.


#3 Saturs ir bagātīgs un uzstājīgs
Jaunos un aktīvos nekas nebaida vairāk kā šķietami garām palaisti jaunumi, ziņas vai aktivitātes, ar ko dalās pārējie vienaudži. Proti, šajā vecumā mediju saturam ir izteikta socializācijas funkcija. Līdz ar to viens no kampaņas uzdevumiem ir radīt patīkamu satraukumu, ka runa ir par notikumu, kuru nedrīkst palaist garām, jo tas būs aktuāli plašākai vienaudžu grupai.


#4 Reizēm bērnus efektīvāk var sasniegt caur viņu vecākiem
“Bērni ir vecāku spogulis,” – šis teiciens joprojām ir patiess, bērni un jaunieši pārņem savu vecāku multifunkcionalitātes ieradumus. Tas attiecas arī uz vienlaicīgu vairāku mediju un ekrānu lietošanu. Viņi pavisam noteikti neplāno savu laiku. Tādēļ reizēm, ja vēlaties piesaistīt bērnu un pusaudžu uzmanību kādā konkrētā brīdī, to būtu ieteicams darīt caur viņu vecākiem, proti, komunikācijas aktivitātes primāri vēršot uz viņiem.


#5 Ātri, īsi un konkrēti
“Snapchat”, “Instagram”, “Vines”, “memes” ir tas, kas valda jauniešu komunikācijā, tātad – ātri, īsi un konkrēti. Arī video formāts ir itin viegli pielāgojams šai filozofijai, tādēļ paturiet to prātā, kad nākamreiz plānojiet kampaņu šai auditorijai.


Lai arī šķiet, ka reizēm minētie ieradumi teju nav apvienojumi, tomēr uzņēmumi, kas spēs īstenot kaut dažus no tiem, savā komunikācijā ar jauno un dinamisko patērētāju būs veiksmīgāki. Tā vismaz sola pētnieki. :)Kannu Lauvu jaunumi: kura būs tava foruma tēma?

Pasaulē vadošais un prestižākais radošais festivāls Kannu Lauvas jeb “Cannes Lions” tuvojas septiņjūdžu zābakos: jau pēc nepilna mēneša vairāki tūkstoši reklāmas, radošās, mārketinga un sabiedrisko attiecību industrijas darboņu pulcēsies Francijas pilsētās Kannās.


“Inbox” kā Kannu Lauvu oficiālajam vēstnesim Latvijā šķiet, ka šis festivāla forums izklausās vērienīgs un aizraujošs. Ja Tevi ieinteresējām, tad reģistrēties dalībai festivālā joprojām var šeit.


Ikvienam festivāla dalībniekam ir iespēja būt klāt forumā, uzdot jautājumus pasaules līderiem, padziļināti un daudzpusīgi izzināt sev interesējošo tēmu. Šogad forumā katra diena tiks veltīta konkrētai tēmai – kopā tās būs piecas. Kura būs tava tēma?


#1 Vizuālā valoda
Uzklausiet animācijas studijas pārstāvjus, kas radīja “Bear and Hare” (“Lācis un zaķis”), slaveno fotogrāfu Žanu Polu Godē, kas kopā ar Kimu Kardašjanu salauza internetu, vai uzziniet, kā mēs varam paraudzīties (jā, tieši paraudzīties) uz mūziku citādāk. Dalībniekiem būs iespēja iepazīt vizuāli bagātīgo “Hello Kitty”, “Bacardi” un pikanto Tomu no Somijas.


#2 Zīmoli un izklaide
Šajā dienā būs iespēja uzzināt, kā klasiskā mūzika tiek īpaši pielāgota reklāmas vajadzībām, tāpat varēs baudīt operu un savām acīm ieraudzīt, kā Natālija Imbruglija noslēdz līgumu ar kādu no zīmoliem. Sastapsiet “Metalllica” bundzinieku Larsu Ulrihu un Damianu Kulašu no OK GO u.c. Un pats galvenais – esiet piesardzīgi, tur būs Minjoni. Tāpat interesanti būs uzzināt Nielsen, BBC, The Economist u.c. pieredzi saistībā ar zīmoliem un izklaidi.


#3 Neatkarīgo aģentūru diena
Neatkarīgās aģentūras ir celmlauži – ideju, inovāciju un jauna veida radošās domāšanas inkubatori. Šajā dienā ikviens varēs uzklausīt pieredzes stāstus no neatkarīgajiem Lielbritānijas, Austrālijas, ASV, Korejas, Japānas, Jaunzēlandes, Argentīnas u.c. valstu prātiem un apdomāt, kā to izmantot savā biznesā.


#4 Auditorijas un mediji
Kas ir spēļu šovu teorija? Kā to izmantot savā labā? Ko varam mācīties no Šekspīra, zinot, ka viņam un viņa trupai nācās pārvērst trokšņainu pūli par auditoriju? Uzklausi stāstu par Kimas Kardašjanas aplikāciju un uzzini, kāpēc viss, ko līdz šim zināji par arābiem, sievietēm un tiem, kas ir vecāki par 50 gadiem, ir kļūdains. Šķiet, varētu būt interesanti.


#5 Radošie talanti
Šī diena ir veltīta iedvesmai! Uzzini, kā attīstīt un atrast jaunus talantus, stimulēt inovatīvu radošo domāšanu, restartēt aģentūru, apvienot biznesa vadīšanu un radošumu. Šķiet neiespējami? Izrādās, to visu var apvienot. Būs interesanti arī tiem, kuri ir saskārušies ar izaicinājumu noturēt savus talantus un vienlaikus apmierināt viņu ambīcijas.


© Inbokss SIA, 2019